fbpx

054-7516677

לבחינת התיק ללא התחייבות

עקבו אחרינו בפייסבוק

לעדכונים וטיפים בתחום הפיננסי

רח' המצודה 23, אזור

בואו נתאם פגישה, הקפה עלינו

בלוג

6 טיפים להתנהלות נבונה בשוק ההון

מנהלים תיק השקעות עצמאי? עומדים בפרשת דרכים פיננסית? הנה כמה דגשים חשובים להתנהלות נבונה בשוק ההון, שיעשו לכם קצת סדר
Stock and bonds in balance - pictured as balanced balls on scale that symbolize harmony and equity between Stock and bonds that is good and beneficial., 3d illustration
1. קחו אחריות על הכסף שלכם

כדאי לעשות רשימה של החסכונות שלכם כדי להבין היכן הם מנוהלים ומה בדיוק ההון העומד לרשותכם.  איך עושים את זה? הכי פשוט שיש! הכירו את המסלקה הפנסיונית – מיזם של משרד האוצר, המאפשר לכל אחד למשוך את כל המידע על החיסכון הפנסיוני שלו, בצורה מרוכזת ונגישה.

2. אל תמשכו כספי פיצויים והשתלמות

זה אמנם מפתה למשוך את הכספים שהצטברו בצד, אבל הצעד הנבון יהיה להימנע מכך. מדובר באפיקים שאין עליהם מס לאחר שש שנים, וברוב המקרים, עדיף לקחת הלוואה עם ריבית נמוכה מאשר למשוך את הכספים הללו. חשוב שתדעו, כי משיכת הפיצויים יכולה להקטין את הקצבה החזויה בלפחות 40% – מספר משמעותי ביותר.

3. ותרו על העמלות של הבנקים

משקיעים רבים נוטים לנהל את תיק ההשקעות שלהם בבנק, ומוותרים על אופציה זולה באופן משמעותי – פתיחת חשבון בבית השקעות.
לאור השתכללות השוק הפיננסי בישראל, אין הכרח לנהל תיק השקעות דווקא בבנקים, שממשיכים לגבות דמי משמרת גבוהים של 0.3%–0.7% מהנכסים, לא כולל עמלות קנייה ומכירה של ניירות ערך (0.1%–0.2%).
לעומתם, חברות שירותי המסחר בבתי ההשקעות גובות דמי משמרת נמוכים מאוד, חלקן אף מציעות פטור מלא ועמלות קנייה ומכירה ברבע מהמחיר של הבנקים.
שורה תחתונה: הבנקים הם כבר לא האורים והתומים שלנו. זה לא מה שהיה פעם.

4. היצמדו לאסטרטגיית ההשקעות שנבחרה

טעות נפוצה מאוד אצל משקיעים היא ביצוע פעולות השקעה שנובעות מהחלטות רגעיות. מטבע הדברים, מי שמשקיע בבורסה מתעניין בביצועיה ובשיח הכלכלי המתנהל סביבה, לפעמים על בסיס יומיומי.
אולם, ההתעניינות הזו עלולה לגבות מחיר כבד: שפע המידע הזורם דרך התקשורת, אתרים כלכליים, פרשנויות של "מומחים" או משיחות עם מכרים, מייצר הרבה רעש. הרעש הזה עלול לערער את הביטחון באסטרטגיית ההשקעה שנקבעה מראש (אם אכן נקבעה כזו), ולגרום לפעולות קנייה או מכירה פזיזות, על סמך אמוציות רגעיות.

5. איזון מחדש של תיק ההשקעות

הנכסים שמרכיבים את תיק ההשקעות יניבו תשואה שונה לאורך זמן. יש תקופות שבהן האג"ח זוהרות ועולות, בעוד מחירי המניות דועכים. בתקופות אחרות המניות ימריאו לגבהים והאג"ח יפגרו מאחור. השינויים האלה גורמים להסטה של משקל הנכסים בתיק. אם משקיע מחליט לשים 30% מהונו במניות ו-70% באג"ח – אחרי שנתיים שבהן שוק המניות עולה במהירות, עשוי מרכיב המניות בתיק לתפוח ל-40% ומשקל האג"ח לרדת ל-60%. השינוי במשקל מחייב את המשקיע לבצע איזון, כלומר למכור חלק מהמניות כדי לחזור ל-30%, ולהגדיל בתמורה את מרכיב האג"ח כדי לחזור ל-70%.
שורה תחתונה: איזון מחדש של התיק הוא דרך טובה להגדיל את התשואה בו לאורך זמן.

6. פיזור, פיזור, פיזור

או במלים אחרות: לא שמים את כל הביצים בסל אחד. פיזור השקעות הוא אחד העקרונות החשובים ביותר בעולם ההשקעות. מה זה אומר, בעצם? לגוון גם את אפיקי ההשקעה עצמם וגם את ניירות הערך או המכשירים בתוך אפיקים אלה. לדוגמה: אם רבע מהתיק שלכם מורכב ממניות, אל תשקיעו את הכל במניה אחת – לא משנה כמה אופטימיים אתם לגביה או איזה מידע אתם סבורים שיש לכם. כך, גם חלה ירידה באפיק אחד מסוים, הוא משפיע רק על חלק קטן מהתיק, ולא על כולו.

לשיחת ייעוץ ללא התחייבות השאירו פרטים או התקשרו 054-7516677

אודות אסף

בעל ניסיון של יותר מ-18 שנים בשוק ההון, עצמאי ופועל באופן שוטף מול כל חברות הביטוח המובילות ומרבית בתי ההשקעות בישראל. 
מעניק תכנון פנסיוני ופיננסי מקיף, הכולל הסתכלות הוליסטית ארוכת טווח על כל התיק הפנסיוני והביטוחי שלהם. כמו כן הנציג הרשמי של חברת Calon Construction, המתמחה בפיתוח בנייני מגורים ומסחר ביוון משנת 1988.